The Smashing Book #1 – recenzja

autor: Daniel Gwizdała, data: Kwiecień 4, 2013, kategoria: Recenzje, komentarze: Brak komentarzy

smashing

Pod koniec marca nakładem wydawnictwa Helion wydana została w Polsce książka The Smashing Book #1. Tej pozycji nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choć trochę interesuje się tematami związanymi z grafiką i projektowaniem. Ponad rok temu swoją premierę miała polska wersja książki The Smashing Book #2. Dziwić może taka kolejność, dla mnie osobiście jest to niezrozumiałe, ale trzeba zaakceptować fakt, że w Polsce wydajemy książki zagraniczne w odwrotnej kolejności. Sama książka jest cieńsza od poprzedniej i liczy 280 stron. Wydana jest na dobrej jakości papierze i wydrukowana w kolorze.

Irytować może tylko fatalnie przygotowana okładka. Wygląda na to, że zapomniano w niej o spadach dla wielkiej litery „S”, która jest na okładce. W moim egzemplarzu ta litera jest ucięta chociaż do krawędzi okładki zostało jeszcze kilka milimetrów. Co ciekawe ten sam problem był w The Smashing Book #2. Szkoda, że wydawnictwo nie wyciągnęło wniosków z tej niedoróbki.

IMG_0318

Po pierwszej wpadce możemy przejść do rzeczy, czyli do zawartości, bo to ona w końcu jest najważniejsza. Książka składa się z 10 rozdziałów. Każdy z nich dotyczy innej dziedziny projektowania. Znajdziemy w niej informacje na takie tematy jak:

  • Interfejsy użytkownika
  • Layouty oparte na CSS
  • Typografia
  • Użyteczność stron
  • Kolor na stronach WWW
  • Optymalizacja stron internetowych
  • Konwersja
  • Strona jako marka

Oprócz tego możemy przeczytać wywiady z ekspertami oraz poznać historię zespołu Smashing Magazine.

IMG_0320

Najwięcej miejsca poświęcono tematyce typografii. Od zawsze Smashing Magazine kładł duży nacisk na ten aspekt projektowania. Na uwagę zasługują również wywiady z ekspertami, które są kopalnią praktycznych rad i wskazówek w codziennej pracy projektanta graficznego.

Wszystkie rozdziały wzbogacone są zdjęciami i zrzutami ekranu, dzięki czemu łatwiej jest zrozumieć i zwizualizować sobie to, o czym akurat pisze autor. Co ważne, książka nie powiela treści z The Smashing Book #2 i choć zazwyczaj dziedziny pokrywają się, to już poruszane w ich ramach treści są różne.

IMG_0319

Książka jest pozycją obowiązkową dla każdego związanego z tematem. Jest źródłem praktycznej wiedzy okraszonej licznymi przykładami, a nie zbiorem suchej teorii.

Share Button