Photoshop Masterclass

autor: Daniel Gwizdała, data: Marzec 25, 2013, kategoria: Recenzje, komentarze: 1 komentarz

wpis_photoshop

Będąc ostatnio w Empiku mój wzrok przykuła pewna złota okładka w dziale, który z racji moich zainteresowań często odwiedzam. Po bliższych oględzinach okazało się, że jest to gazeta z tutorialami do Photoshopa. Według obietnic wydawcy, numer skierowany był do zaawansowanych użytkowników tego programu. Postanowiłem zatem bliżej przyjrzeć się temu, co gazeta miała do zaoferowania. Przede wszystkim upewniłem się, że nie ma wydania na iPada (staram się kupować prasę i książki tylko w formie elektronicznej). Niestety w sprzedaży była tylko wersja papierowa. Nie miałem innego wyjścia jak zaopatrzyć się w jeden egzemplarz i sprawdzić, co ciekawego w nim znajdę.

Magazyn wydawany jest przez BIZBI MEDIA S.A., czyli wydawcę takich tytułów jak Photoshop Pro, czy serii Triki Haki Aplikacje dla iPhone, iPad i Android. Artykuły, które znajdziesz w środku są na licencji wydawnictwa Imagine Publishing Ltd, zatem ze świecą szukać polskich autorów tekstów. Odnalazłem tylko jednego, za to okazał się autorem pracy, która była jedną z najbardziej inspirujących w całym wydaniu.

IMG_0307

Zawartość numeru jest podzielona na 5 głównych sekcji:

1. Photoshop CS6 – przedstawione są tutaj najnowsze funkcje w ostatniej wersji programu.

2. Manipulacja zdjęciami -w tym dziale znajdują się tutoriale, które skupiają uwagę na fotomontażu

3. Edycja zdjęć – retusz fotografii

4. Cyfrowe malowanie – Tematyka związana z malowaniem cyfrowym

5. Grafika i czcionka – główny nacisk położony na typografię

Sama gazeta wydana jest na przyzwoitym poziomie. Ma prostą i czytelną makietę. Konsekwentnie stosuje określony układ elementów stwarzając poczucie bezpieczeństwa. Jakość druku i wykonania również stoi na wysokim poziomie. Odstraszać może tylko cena (29,90 zł).

IMG_0310

Tutoriale zamieszczone w gazecie są na wysokim poziomie. Nie miałem wrażenia, częstego po lekturze innych tego typu wydawnictw, że poruszane są w nich kwestie tak oczywiste, że zamiast rozwijać swoje umiejętności, czytelnik cofa się. Co istotne. kolejne kroki prowadzące do wykonania danej pracy są wyjaśniane w sposób zrozumiały. Dodatkowo każde z poleceń jakie należy wybrać w Photoshopie nazwane jest po polsku i po angielsku. Bo bardzo ważna cecha, bo niestety często zdarza się, że wydawnictwo ogranicza się tylko do jednego języka.

IMG_0309

Jeśli chodzi o artykuły to zasadniczo większość z nich jest ciekawa. Oczywiście zawsze trafi się coś, co jest mniej interesujące, jak np kolejny opis programu Photoshop CS6 (zainteresowani tematem przez sen recytują jakie nowe funkcje zostały wprowadzone). Moją uwagę przykuły takie artykuły jak: Efekty czcionki 3D, Efekty eksplozji, Soft Erotqu (jedyny artykuł, którego autorem jest Polak), Projektowanie interfejsu użytkownika i Pikselowane style internetowe. Bardzo ciekawy jest artykuł na temat niedawno wydanego na iPada Photoshopa Touch. Oprócz opisu możliwości przedstawione zostały również porady, jak wykonać kilka podstawowych czynności w tym programie. Sam przymierzam się do napisania recenzji Photshopa Touch na blogu.

IMG_0308

Zawsze sceptycznie podchodziłem, do tego typu publikacji. Jednak po zagłębieniu się w Photoshop Masterclass jestem mile zaskoczony. Jeżeli pojawi się kolejny numer (nie wiadomo jaki ta gazeta ma cykl wydawniczy), to na pewno po nią sięgnę.

Share Button