Niech stoi prosto, czyli Ligthroom 5

autor: Daniel Gwizdała, data: Kwiecień 18, 2013, kategoria: Aktualności, komentarze: Brak komentarzy

lightroom

Adobe udostępniło użytkownikom publiczną betę najnowszej wersji swojego programu dla fotografów – Lightroom. „Cyfrowa ciemnia” doczekała się już piątej wersji. Aktualizacja wprowadza kilka ciekawych narzędzi. Poniżej przedstawiam krótki opis najciekawszych z nich wraz z filmikami prezentującymi ich działanie.

 

Advanced Healing Brush

Nowe narzędzie jest rozwinięciem Spot Removal. Różnica polega na tym, że nie będziemy już ograniczeni tylko do kółka, ale będziemy mogli tworzyć dowolny kształt, który zostanie wypełniony wskazanym przez nas źródłem.

 

Radial Filter

Ta funkcja pozwala na nakładanie na zdjęcie filtrów i efektów miejscowo. Wszystko jest szybkie i proste.

 

Smart Preview

Kolejną ciekawą funkcją jest Smart Preview. Wraz z nową wersją programu, nie będzie trzeba mieć przy sobie całej bilbioteki, która jeśli zawiera pliki RAW, może zajmować kilkanaście gigabajtów. Teraz Ligtroom będzie tworzyć małe pliki DNG, które będziemy mogli zabrać w laptopie. Można je edytować, ale finalne zmiany na oryginalnych plikach zostaną wprowadzone dopiero kiedy program uzyska dostęp do plików RAW, które mogą się znajdować np. na dysku zewnętrznym.

 

Upright

Najciekawszą funkcją nowego Lightrooma jest Upright. Teraz program sam wyprostuje zdjęcia architektury, w taki sposób, że pionowe linie budynków bedą w końcu pionowe. Koniec z walącymi się budynkami.

W zeszłym tygodniu byłem w Rzymie. Przywiozłem z niego kilkaset zdjęć, głównie architektury. Nowa funkcja Lightrooma byłaby dla mnie bardzo przydatna w obróbce tych fotografii.

 

Program można pobrać ze strony Adobe. Ja już pobrałem.

Share Button