Layout. Zasady. Kompozycja. Zastosowanie.

autor: Daniel Gwizdała, data: Lipiec 8, 2013, kategoria: Recenzje, komentarze: 2 komentarzy

layotu_1

Tym razem w moje ręce wpadła książka Layout. Zasady. Kompozycje. Zastosowanie. autorstwa duteu Gavina Ambrose i Paula Harrisa. Gavin Ambrose to praktykujący projektant graficzny. Jest autorem kilku książek o tworzeniu wizerunku marki, projektowaniu opakowań i grafiki wydawniczej. Paul Harris to z kolei wykładowca London College of Printing i również jest autorem kilku książek o podobnej tematyce.

Sama książka jest dość sporych rozmiarów, w przybliżeniu formatu A4, liczy 193 strony. Wydrukowana jest na papierze o dużej gramaturze. Wydana jest w kolorze przez Wydawnictwo Naukowe PWN.

layotu_2

Jak możemy przeczytać z tyłu publikacji: „Książka opisuje reguły tworzenia układu graficznego, czyli layoutu, odnosząc się do tak klasycznych pojęć, jak równowaga, harmonia, proporcje, światło czy barwa. Stanowią one wspólny język służący artystom, grafikom, projektantom czy twórcom nowych mediów do dzielenia się swoimi pomysłami i rozwiązaniami. Zrozumienie zasad komponowania i zastosowania layoutu wyposaży ich w bezcenną wiedzę przydatną w pracy zawodowej”

Książka składa się z 6 rozdziałów, które dotyczą:

  1. Kontekstu historycznego
  2. Zasad projektowania
  3. Siatek i schematów
  4. Ułożenia obiektów różnego typu na stronie
  5. Zastosowania zasad w praktyce
  6. Standardów i norm

layotu_3

Z książki dowiedzieć można się wielu istotnych w naszej pracy informacji. Wszystko opatrzone jest licznymi zdjęciami i ilustracjami. Tekst poparty jest autentycznymi przykładami projektów. Dosyć sprawnie połączono cechy teoretycznego wykładu z praktycznym podejściem do tematu.

layotu_4

Na minus można zaliczyć nieporęczność publikacji. Z racji dużego formatu i wagi, książkę trudno czyta się w sposób inny niż trzymając ją na stole/biurku.

Publikacja sama w sobie ciekawa i na pewno warto przeczytania.

Share Button