DTP od podstaw. Projekty z klasą.

autor: Daniel Gwizdała, data: Lipiec 3, 2013, kategoria: Recenzje, komentarze: 1 komentarz

dtp_1

W związku z podjęciem nowej pracy, w której najistotniejszym elementem jest przygotowanie projektu do druku, postanowiłem usystematyzować swoją wiedzę z dziedziny DTP. Na pierwszy ogień poszła książka Robin Williams „DTP od podstaw. Projekty z klasą.” wydawnictwa Helion. Książka liczy 219 stron. Wydrukowana jest na kredowym papierze i jest kolorowa.

Czego można się z niej dowiedzieć? Już sama okładka intryguje, bo możemy przeczytać umieszczone na niej pytanie „Czego dotyczy zasada drzewa Jozuego? Też jesteś ciekaw, prawda? Książka porusza tematy związane z projektowaniem wszelkiego typu rzeczy, w których występuje tekst. Podaje podstawowe informacje o kolorze. Podaje wskazówki pomocne przy projektowaniu konkretnych form takich jak wizytówki, ulotki, biuletyny, ogłoszenia, itp. Ale większość książki poświęcona jest 4 zasadom w projektowaniu:

1. Kontrast
2. Powtarzanie
3. Wyrównanie
4. Odległość

O ile na początku ten zestaw był bardzo interesujący i inspirujący, to potem okazało się, że cała książka tak naprawdę kręci się wokół tego. Na dobrą sprawę można by zmniejszyć tę książkę do 12-stronnicowej broszury.

dtp_2

Ale co z tym DTP? Sięgnąłem po tę książkę w celu usystematyzowania, pogłębienia i powtórzenia wiadomości o druku. W tej książce bardzo mało jest o druku. Według mnie jej tytuł powinien brzmieć zupełnie inaczej, ponieważ wprowadza w błąd. O DTP nie ma tam prawie nic.

To tyle jeśli chodzi o minusy, a co z plusami? Na pochwałę zasługuje bardzo duża ilość przykładów, jak powinno się projektować i czego powinno się unikać. Dużo miejsca poświęcono konkretnym formom, udzielając wskazówek jak powinno się projektować wizytówki, ulotki, biuletyny, ogłoszenia, itp.

dtp_3

Książka warta przeczytania, ale nie daj zwieźć się tytułowi. Nie jest o DTP.

Share Button