Abduzeedo. Inspirujący przewodnik po świecie grafiki.

autor: Daniel Gwizdała, data: Lipiec 14, 2013, kategoria: Recenzje, komentarze: Brak komentarzy

abdu

Zapewne każdy w Was zna blog graficzny http://abduzeedo.com. Jest to źródło inspirujących materiałów dla grafików. Blog został założony w 2006 roku przez Fábio Sasso – brazylijskiego projektanta graficznego.

abdu_1

Książka „Abduzeedo. Inspirujący przewodnik po świecie grafiki.” została wydana u nas w 2012 roku przez wydawnictwo Helion. Liczy 216 stron. Jeśli chodzi o jakość wydania, to jest to naprawdę porządną publikacja. Wszystko wydrukowane w kolorze na dobrej jakości papierze. Zdjęcia i grafiki prezentowane są na czarnym tle, przez co ilustracje zyskują na wyglądzie. Sam skład tekstu jest profesjonalny, wysmakowany i przemyślany.

Książka ma bardzo schematyczny układ. Podoba mi się jej konsekwencja. Mamy w niej 7 rozdziałów. Każdy dotyczy innego nurtu w grafice. Każdy z rozdziałów składa się z 3 części: opisu nurtu wraz z galerią prac, wywiadu z przedstawicielem nurtu i tutorial prezentujący sposób wykonania pracy w opisywanej stylistyce napisany przez przedstawiciela nurtu z którym wcześniej przeprowadzony był wywiad. Schematyczność, porządek i harmonia.

abdu_2

Jakie nurty w grafice komputerowej porusza autor?

  1. Sztuka abstrakcyjna
  2. Sztuka retro
  3. Ilustracja
  4. Manipulacja fotografią
  5. Efekty świetle
  6. Sztuka wektorowa
  7. Neosurrealizm

Osobiście uważam, że można było pokusić się o dodanie kilku rozdziałów.

Jak już wcześniej wspominałem, każdy rozdział składa się z opisu nurtu i galerii ilustracji oddających ducha tego o czym pisze autor. Jest to ciekawy zbiór prac, które zgodnie z tytułom powinien inspirować czytelnika i faktycznie tak jest.

abdu_3

Wywiady z przedstawicielami danych nurtów to najsłabsza część książki. Są one sztampowe, przewidywalne i w każdym przypadku takie same. Na absurd zakrawa pytanie się grafika 3D, czy komputer w jego pracy pełni ważną rolę.

abdu_5

Ostatnią częścią składową każdego rozdziału są tutoriale. Jedne z nich są bardzo ciekawe, jak np. tutorial w rozdziale o sztuce abstrakcyjnej. Natomiast trafiły się tutoriale proste, nic niewnoszące i po prostu nudne jak tutorial w rozdziale o grafice wektorowej.

abdu_4

Z ciekawostek mogę dodać, że w książce znalazło się miejsce na prace naszego rodaka – Przemysława Nawrockiego.

Podsumowując, książka warta polecenia. Zawiera dużo inspirującego materiału, a w części z tutorialami każdy znajdzie coś dla siebie. Poza tym ładnie prezentuje się na półce.

Share Button